مهدی طیبی: ورزش کشتی در سیرجان طی سالهای نه چندان دور به یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها تبدیل شده که بسیاری از جوانان و نوجوانان را به خود جذب کرده است. یکی از کانون‌های اصلی کشتی حرفه‌ای، کشتی فرنگی است که تعداد بی شماری از طرفداران را در طول سال‌ها به خود جذب کرده و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. می توان گفت کشتی نیاز به حداقل امکانات ورزشی دارد و حضور هر کس به راحتی در آن امکانپذیر خواهد بود. اما سیرجان بدلیل ظرفیت های بزرگ اقتصادی و به تبع آن ایجاد باشگاه های ورزشی، تیم داری و حمایت از ورزش، از چندین باشگاه فرهنگی ورزشی همچون باشگاه گل گهر، باشگاه آرمان گهر، باشگاه فولاد سیرجان و باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری سیرجان که همگی با تیم داری در رشته فوتبال و والیبال در لیگ برتر ایران و کسب قهرمانی های پی در پی، سال ها نام خود را زبانزد ورزش ایران کرده اند. اما با وجود این ظرفیت های ارزشمند و قوی، تیم هیات کشتی سیرجان که به نمایندگی از کشتی استان کرمان ماه گذشته در بیستمین دوره مسابقات لیگ برتر جام یادگار امام(ره) حضور یافت، بدون هیچ حمایت مالی و با تمام مشکلات پا به این دوره از مسابقات بزرگ گذاشت. سختی و مشکلات به قدری بود که کشتی گیران انگیزه ای برای رقابت نداشتند اما آنچه باعث این افتخار شد، انگیزه و اراده قوی کشتی گیران برای شرکت در این دوره از مسابقات بود. مسابقاتی که در 2 گروه 5 تیمی انجام شد. تیم هیات کشتی سیرجان در حالی پا به این دوره از مسابقات گذاشت که با وجود تمام مشکلات و نیز سرمایه های عظیم معدنی و صنعتی این شهر، از سوی هیچ نهادی حمایت نشد و همچنان با بزرگترین چالش اسپانسر مالی دست و پنجه نرم می کند. تیم هیات کشتی سیرجان با نفراتی همچون فرزاد آباده (سرمربی)، هادی خواجویی، فرزاد محبی، متین سنجری، امیرمحمد زهی، رضا حاج قنبری، محمدرضا اسپیدکار، مجتبی ولی اللهی، محمدمهدی شهسواری، محمدرضا شاهبداغی، مجتبی خدارحمی، محمد غلامی، احسان موسوی، امیرمحمد ذاکریان، فردین سالاری، امیرطاها برفه ای، علی عابدی، مسعود زیدآبادی، محمد مدرسی، احسان اسماعیل پور و علیرضا اسکندری به این مسابقات اعزام شد.

فرزاد آباده سرمربی تیم اعزامی هیات کشتی سیرجان در خصوص سطح بازی های دور رفت لیگ برتر و میزان آمادگی کشتی گیران گفت: در دور رفت مسابقات، در سخت ترین گروه و برابر قدرتمندترین کشتی گیران قرار گرفتیم و با این حال ما با بچه های بومی کشتی های قابل قبولی از خود به نمایش گذاشتیم و کشتی گیران تیم ثابت کردند که توانایی درخشش و حضور قدرتمند در کشتی ایران را دارند؛ اعضای تیم ما همگی در گروه سنی بزرگسال هستند و متاسفانه دغدغه مالی زیادی دارند و می توان گفت با این اوصاف کشتی شهر ما در خطر است؛ اگر ورزش کشتی سیرجان حمایت نشود، شاید برخی از این جوانان کشتی گیر که توانایی و استعداد قهرمانی در مسابقات کشوری و جهانی را دارند، قادر به ادامه کار نباشند و مسوولین ورزش سیرجان باید نگاه بیشتری به این رشته ورزشی داشته باشند؛ کشتی سیرجان این روزها حال خوبی ندارد.

سرمربی تیم اعزامی هیات کشتی سیرجان همچنین در خصوص روند انجام تمرینات تیم بیان کرد: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، در حال حاضر تمرینات روی تشک در سالن و فضای بسته لغو شده و ورزشکاران بصورت پاره وقت به تمرینات در فضای باز می پردازند.

وی از برنامه ها و اهداف تیم برای شرکت در دور برگشت بیستمین دوره مسابقات لیگ برتر یاد کرد و افزود: به یاری خدا با رفع مساله مالی و اسپانسری تیم، با فکری آرام و بدون دغدغه راهی این مسابقات خواهیم شد و با جبران برخی شکست های دور رفت، بهترین نتیجه را از دور برگشت کسب می کنیم.

آباده در پایان ضمن ابراز گلایه مندی از عدم همکاری مسوولان و مدیران باشگاه های ورزشی در حمایت از تیم هیات کشتی سیرجان برای شرکت در مسابقات لیگ برتر، گفت: کم لطفی و بی توجهی مسوولین و مدیران باشگاه های ورزشی در حمایت از تیم و اعضای هیات کشتی سیرجان، جای تعجب و تاسف دارد؛ اما از سوی دیگر خوشبختانه رییس و اعضای هیات کشتی سیرجان با عزم و اراده جدی و با تلاش خود موفق شدند تیم را برای حضور در این دوره از مسابقات آماده و اعزام کنند و کشتی گیران نیز با یک هدف هم قسم شده اند که کشتی سیرجان را به قطب کشتی استان تبدیل کنند.

گفتگو: روابط عمومی هیات کشتی سیرجانرییس فدراسیون کشتی در سفر به استان کرمان گفت: شهرهای استان کرمان همچون سیرجان و رفسنجان باید با توسعه زیرساخت ها در رشته ورزش کشتی، به پیشرفت کشتی استان کمک کنند.

به گزارش روابط عمومی هیات کشتی سیرجان، رییس فدراسیون کشتی در ادامه بازدید استانی خود از کرمان که از روز چهارشنبه (30 مهرماه) آغاز شده بود، صبح روز پنج شنبه (1 آبان) با حضور در گلزار شهدای این شهر، بر مزار سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و دیگر شهدای کرمان با قرائت فاتحه یاد و خاطره شهدا را گرامی داشت.

علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی در ادامه این سفر به همراه رضا اسماعیلی رییس هیات کشتی استان کرمان، بهشهرستان رفسنجان رفت و در دیدار با نمایندگان باشگاه مس رفسنجان، تفاهم نامه تکمیل خانه کشتی رفسنجان توسط این باشگاه را طی ماههای آینده منعقد کرد.

همچنین در این دیدار هیات کشتی استان کرمان به نمایندگی از فدراسیون کشتی، تفاهم نامه همکاری علمی و آموزشی در راستای ارتقای سطح دانش و زیرساختی کشتی کرمان با باشگاه مس رفسنجان به امضا رساند.

علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی در ادامه این سفر، در نشستی با محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، از آمادگی فدراسیون کشتی برای برگزاری مسابقات کشتی به میزبانی کرمان با نام سردار شهید حاج قاسم سلیمانی به منظور گرامیداشت یاد و خاطره و همچنین پاسداشت رشادت های آن شهید گرانقدر خبر داد.

نماینده مردم کرمان و رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این جلسه با اشاره به ظرفیت های ورزش کشتی در استان کرمان و حمایت از این رشته ورزشی ملی و افزایش امکانات و زیرساخت ها گفت: برای حمایت از ورزش کشتی کرمان، تمام تلاش خود را برای رایزنی با بنگاه های بزرگ اقتصادی و صنایع استان و همکاری آنها انجام خواهم داد.

وی همچنین حمایت خود را از برگزاری مسابقات کشتی به میزبانی کرمان با نام گرامیداشت حاج قاسم سلیمانی اعلام و قول همکاری و پیگیری در این زمینه را داد.

علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی در ادامه این دیدارها، با محمدجواد فدایی استاندار کرمان دیدار و گفتگو کرد.

وی در این جلسه افزود: ورزش کشتی بعنوان جزیی از فرهنگ ایران در حال از دست رفتن است که باید با حمایت همه جانبه استانداری کرمان در راستای استفاده از ظرفیت های اقتصادی و حمایت های صنایع بزرگ استان، زمینه رشد و توسعه ورزش کشتی کرمان را فراهم کرد.

استاندار کرمان نیز در این نشست ضمن اعلام حمایت کامل استانداری از رشته کشتی، میزبانی رقابت های کشتی با نام سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را خواستار و مقرر شد از این پس رقابت های کشتی آزاد و فرنگی بزرگسالان کشور با نام "جام حاج قاسم سلیمانی" در استان کرمان برگزار شود.

رییس فدارسیون کشتی در پایان این سفر دو روزه، در نشستی با مربیان استان و مسوولان استعدادیابی دیدار و مباحث فنی و راهکارهای رشد و ارتقای کشتی در کرمان گفت و گو و تبادل نظر کرد.

گفتنی است علیرضا دبیر رییس فدراسیون کشتی ماه گذشته نیز در سفر به استان های البرز و خراسان جنوبی، روند توسعه و رشد ورزش کشتی در این دو استان را مورد بررسی قرار داده بود.

 تیم هیات کشتی سیرجان در دور رفت رقابت های گروه الف بیستمین دوره لیگ برتر کشتی فرنگی جام یادگار امام (ره) رتبه ای بهتر از پنجمی کسب نکرد.

به گزارش روابط عمومی هیات کشتی سیرجان، به نقل از فدراسیون کشتی، رقابت های دور رفت گروه الف بیستمین دوره لیگ برتر کشتی فرنگی طی روزهای 8 و 9 مهرماه در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد و در پایان تیم فولاد اکسین خوزستان با کسب 4 پیروزی بعنوان صدرنشین این گروه در دور رفت معرفی شد، تیم سینا صنعت ایذه نیز با 3 پیروزی در جایگاه دوم ایستاد.

نتایج دیدارهای برگزار شده به شرح زیر است:

فولاد اکسین خوزستان 10- هیأت کشتی سیرجان صفر

رعد پدافند ارتش 7- آریو برزن بهبهان 3

سیناصنعت ایذه 10- هیأت کشتی سیرجان صفر

فولاد اکسین خوزستان 6- آریوبرزن بهبهان 4

فولاد اکسین خوزستان 7- سینا صنعت ایذه 3

رعد پدافند ارتش 9- هیأت کشتی سیرجان یک

آریوبرزن بهبهان، برنده 5 (امتیاز مثبت 23) - هیأت کشتی سیرجان 5 (امتیاز مثبت 17)

سیناصنعت ایذه 8 رعد پدافند ارتش 2

فولاد اکسین خوزستان، برنده 5 (امتیاز مثبت 25) رعد پدافند ارتش 5 (امتیاز مثبت 17)

سینا صنعت ایذه 6 آریوبرزن بهبهان 4

رده بندی تیمی: 1- فولاد اکسین خوزستان 2- سیناصنعت ایذه 3- رعد پدافند ارتش 4- آریو برزن بهبهان 5- هیأت کشتی سیرجان

نتایج انفرادی دیدارهای برگزار شده به شرح زیر است:

سیناصنعت ایذه 10- هیأت کشتی سیرجان صفر (اسامی تیم ایذه در ابتدا آمده است):

55 کیلوگرم: سعید سیداحمدیان، برنده فرزاد محبی، صفر

60 کیلوگرم: میلاد رضانژاد، برنده متین سنجری، صفر

63 کیلوگرم: فرشاد عیسوند محمودی، برنده عرفان فردی صفر

67 کیلوگرم: شاهین بداغی، برنده- نجتبی ولی الهی، صفر

72 کیلوگرم: محمدرضا مختاری، برنده 10- محمدمهدی شهسواری صفر

77 کیلوگرم: محمدامین احمدپور، برنده 5- امیرمحمد رضایی 1

82 کیلوگرم: عباس مهدی زاده، برنده 8- امیرمحمد ذاکریان پور صفر

87 کیلوگرم: امید محمودی، برنده 4- علی عابدی صفر

97 کیلوگرم: محمد یگانه، برنده محمد مدرسی صفر

130 کیلوگرم: محمد بیرانوند، برنده 2- سید احسان اسماعیل پور صفر

فولاد اکسین خوزستان 10- هیأت کشتی سیرجان صفر (اسامی تیم خوزستان در ابتدا آمده است):

55 کیلوگرم: محمدهادی شعبانی 9 فرزاد محبی صفر

60 کیلوگرم: پویا ناصرپور برنده- متین سنجری

63 کیلوگرم: مهرداد مردانی 8- عرفان مردی صفر

67 کیلوگرم: کرامت عبدولی 9- محمدرضا اسپیدکار صفر

72 کیلوگرم: عظیم گرمسیری 8- محمدرضا شاه بداغی صفر

77 کیلوگرم: امین کاویانی نژاد 9- محمد غلامی صفر

82 کیلوگرم: محمد سرخی نژاد 9- سید احسان موسوی 4

87 کیلوگرم: رامین طاهری 8- فردین سالاری صفر

97 کیلوگرم: ایمان انصاری 5- محمد مدرسی 3

130 کیلوگرم: پارسا نظری 9- علیرضا اسکندری صفر

رعد پدافند ارتش 9- هیأت کشتی سیرجان یک (اسامی تیم ارتش در ابتدا آمده است):

55 کیلوگرم: محمد حسینوند پناهی، برنده- فرزاد محبی

60 کیلوگرم: علیرضا اسدی، برنده امیرمحمد یارمحمدزهی

63 کیلوگرم: آرمین محب ثابت، برنده عرفان فردی

67 کیلوگرم: احسان فراهانی محمدرضا اسپیدکار، برنده ضربه فنی

72 کیلوگرم: محمدرضا کاکه، برنده 4- محمدمهدی شهسواری 1

77 کیلوگرم: سجاد فرج پور، برده 6- محمد غلامی 2

82 کیلوگرم: علی موسی زاده، برنده 7- امیرمحمد ذاکریان پور صفر

87 کیلوگرم: محمد رسولی، برنده 9- امیرطاها برفه ای صفر

97 کیلوگرم: امیرحسین کریمی، برنده مسعود زیدآبادی

130 کیلوگرم: میلاد عبدولی، برنده سید احسان اسماعیل پور

آریوبرزن بهبهان 5 (امتیاز مثبت 23) برنده- هیأت کشتی سیرجان 5 (امتیاز مثبت 17)- (اسامی تیم بهبهان در ابتدا آمده است):

55 کیلوگرم: صادق مرادی، برنده فرزاد محبی

60 کیلوگرم: محراب قلی پور امیرمحمد یارمحمدزهی، برنده

63 کیلوگرم: ابراهیم اسحاقی، برنده عرفان فردی

67 کیلوگرم: یاسین محمدنژاد 4 محمد اسپیدکار، برنده 5

72 کیلوگرم: عابد بابکان- محمدمهدی شهسواری، برنده

77 کیلوگرم: محمدحسین آزرم دخت، برنده- امیرمحمد رضایی

82 کیلوگرم: رضا عادلی نژاد صفر سید احسان موسوی،برنده 8

87 کیلوگرم: علیرضا مرادی فردین سالاری، برنده

97 کیلوگرم: سید محمدرضا زینی، برنده ضربه فنی- محمد مدرسی

130 کیلوگرم: سعید حسین پور، برنده سید احسان اسماعیل پور

 نتایج مسابقات روز نخست دور رفت رقابت های گروه الف بیستمین دوره لیگ برتر کشتی فرنگی جام یادگار امام (ره) مشخص شد.

به گزارش روابط عمومی هیات کشتی سیرجان به نقل از روابط عمومی فدراسیون کشتی، این مسابقات از صبح امروز در سالن 12 هزار نفری آزادی تهران آغاز شد و فردا به پایان خواهد رسید.

در مسابقات امروز 6 دیدار برگزار شد که نتایج آن به شرح زیر است:

فولاد اکسین خوزستان 10- هیأت کشتی سیرجان صفر

رعد پدافند ارتش 7- آریو برزن بهبهان 3

سیناصنعت ایذه 10- هیأت کشتی سیرجان صفر

فولاد اکسین خوزستان 6- آریوبرزن بهبهان 4

فولاد اکسین خوزستان 7- سینا صنعت ایذه 3

رعد پدافند ارتش 9- هیأت کشتی سیرجان یک

نتایج انفرادی دیدارهای برگزار شده به شرح زیر است:

سیناصنعت ایذه 10- هیأت کشتی سیرجان صفر (اسامی تیم ایذه در ابتدا آمده است):

55 کیلوگرم: سعید سیداحمدیان، برنده فرزاد محبی، صفر

60 کیلوگرم: میلاد رضانژاد، برنده متین سنجری، صفر

63 کیلوگرم: فرشاد عیسوند محمودی، برنده عرفان فردی صفر

67 کیلوگرم: شاهین بداغی، برنده- نجتبی ولی الهی، صفر

72 کیلوگرم: محمدرضا مختاری، برنده 10- محمدمهدی شهسواری صفر

77 کیلوگرم: محمدامین احمدپور، برنده 5- امیرمحمد رضایی 1

82 کیلوگرم: عباس مهدی زاده، برنده 8- امیرمحمد ذاکریان پور صفر

87 کیلوگرم: امید محمودی، برنده 4- علی عابدی صفر

97 کیلوگرم: محمد یگانه، برنده محمد مدرسی صفر

130 کیلوگرم: محمد بیرانوند، برنده 2- سید احسان اسماعیل پور صفر

 

فولاد اکسین خوزستان 10- هیأت کشتی سیرجان صفر (اسامی تیم خوزستان در ابتدا آمده است):

همچنین در دیدارهای دور چهارم که صبح امروز (چهارشنبه) برگزار شد، تیم آریوبرزن بهبهان با نتیجه 5 بر 5 و با امتیاز مثبت 23 به 17 مقابل تیم هیأت کشتی سیرجان به پیروزی رسید.

نتایج انفرادی این دیدار به شرح زیر است:

آریوبرزن بهبهان 5 (امتیاز مثبت 23) برنده- هیأت کشتی سیرجان 5 (امتیاز مثبت 17)- (اسامی تیم بهبهان در ابتدا آمده است):

55 کیلوگرم: صادق مرادی، برنده فرزاد محبی

60 کیلوگرم: محراب قلی پور امیرمحمد یارمحمدزهی، برنده

63 کیلوگرم: ابراهیم اسحاقی، برنده عرفان فردی

67 کیلوگرم: یاسین محمدنژاد 4 محمد اسپیدکار، برنده 5

72 کیلوگرم: عابد بابکان- محمدمهدی شهسواری، برنده

77 کیلوگرم: محمدحسین آزرم دخت، برنده- امیرمحمد رضایی

82 کیلوگرم: رضا عادلی نژاد صفر سید احسان موسوی،برنده 8

87 کیلوگرم: علیرضا مرادی فردین سالاری، برنده

97 کیلوگرم: سید محمدرضا زینی، برنده ضربه فنی- محمد مدرسی

130 کیلوگرم: سعید حسین پور، برنده سید احسان اسماعیل پور