مهدی طیبی: ورزش کشتی در سیرجان طی سالهای نه چندان دور به یکی از محبوب‌ترین ورزش‌ها تبدیل شده که بسیاری از جوانان و نوجوانان را به خود جذب کرده است. یکی از کانون‌های اصلی کشتی حرفه‌ای، کشتی فرنگی است که تعداد بی شماری از طرفداران را در طول سال‌ها به خود جذب کرده و این تعداد روز به روز در حال افزایش است. می توان گفت کشتی نیاز به حداقل امکانات ورزشی دارد و حضور هر کس به راحتی در آن امکانپذیر خواهد بود. اما سیرجان بدلیل ظرفیت های بزرگ اقتصادی و به تبع آن ایجاد باشگاه های ورزشی، تیم داری و حمایت از ورزش، از چندین باشگاه فرهنگی ورزشی همچون باشگاه گل گهر، باشگاه آرمان گهر، باشگاه فولاد سیرجان و باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری سیرجان که همگی با تیم داری در رشته فوتبال و والیبال در لیگ برتر ایران و کسب قهرمانی های پی در پی، سال ها نام خود را زبانزد ورزش ایران کرده اند. اما با وجود این ظرفیت های ارزشمند و قوی، تیم هیات کشتی سیرجان که به نمایندگی از کشتی استان کرمان ماه گذشته در بیستمین دوره مسابقات لیگ برتر جام یادگار امام(ره) حضور یافت، بدون هیچ حمایت مالی و با تمام مشکلات پا به این دوره از مسابقات بزرگ گذاشت. سختی و مشکلات به قدری بود که کشتی گیران انگیزه ای برای رقابت نداشتند اما آنچه باعث این افتخار شد، انگیزه و اراده قوی کشتی گیران برای شرکت در این دوره از مسابقات بود. مسابقاتی که در 2 گروه 5 تیمی انجام شد. تیم هیات کشتی سیرجان در حالی پا به این دوره از مسابقات گذاشت که با وجود تمام مشکلات و نیز سرمایه های عظیم معدنی و صنعتی این شهر، از سوی هیچ نهادی حمایت نشد و همچنان با بزرگترین چالش اسپانسر مالی دست و پنجه نرم می کند. تیم هیات کشتی سیرجان با نفراتی همچون فرزاد آباده (سرمربی)، هادی خواجویی، فرزاد محبی، متین سنجری، امیرمحمد زهی، رضا حاج قنبری، محمدرضا اسپیدکار، مجتبی ولی اللهی، محمدمهدی شهسواری، محمدرضا شاهبداغی، مجتبی خدارحمی، محمد غلامی، احسان موسوی، امیرمحمد ذاکریان، فردین سالاری، امیرطاها برفه ای، علی عابدی، مسعود زیدآبادی، محمد مدرسی، احسان اسماعیل پور و علیرضا اسکندری به این مسابقات اعزام شد.

فرزاد آباده سرمربی تیم اعزامی هیات کشتی سیرجان در خصوص سطح بازی های دور رفت لیگ برتر و میزان آمادگی کشتی گیران گفت: در دور رفت مسابقات، در سخت ترین گروه و برابر قدرتمندترین کشتی گیران قرار گرفتیم و با این حال ما با بچه های بومی کشتی های قابل قبولی از خود به نمایش گذاشتیم و کشتی گیران تیم ثابت کردند که توانایی درخشش و حضور قدرتمند در کشتی ایران را دارند؛ اعضای تیم ما همگی در گروه سنی بزرگسال هستند و متاسفانه دغدغه مالی زیادی دارند و می توان گفت با این اوصاف کشتی شهر ما در خطر است؛ اگر ورزش کشتی سیرجان حمایت نشود، شاید برخی از این جوانان کشتی گیر که توانایی و استعداد قهرمانی در مسابقات کشوری و جهانی را دارند، قادر به ادامه کار نباشند و مسوولین ورزش سیرجان باید نگاه بیشتری به این رشته ورزشی داشته باشند؛ کشتی سیرجان این روزها حال خوبی ندارد.

سرمربی تیم اعزامی هیات کشتی سیرجان همچنین در خصوص روند انجام تمرینات تیم بیان کرد: متاسفانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، در حال حاضر تمرینات روی تشک در سالن و فضای بسته لغو شده و ورزشکاران بصورت پاره وقت به تمرینات در فضای باز می پردازند.

وی از برنامه ها و اهداف تیم برای شرکت در دور برگشت بیستمین دوره مسابقات لیگ برتر یاد کرد و افزود: به یاری خدا با رفع مساله مالی و اسپانسری تیم، با فکری آرام و بدون دغدغه راهی این مسابقات خواهیم شد و با جبران برخی شکست های دور رفت، بهترین نتیجه را از دور برگشت کسب می کنیم.

آباده در پایان ضمن ابراز گلایه مندی از عدم همکاری مسوولان و مدیران باشگاه های ورزشی در حمایت از تیم هیات کشتی سیرجان برای شرکت در مسابقات لیگ برتر، گفت: کم لطفی و بی توجهی مسوولین و مدیران باشگاه های ورزشی در حمایت از تیم و اعضای هیات کشتی سیرجان، جای تعجب و تاسف دارد؛ اما از سوی دیگر خوشبختانه رییس و اعضای هیات کشتی سیرجان با عزم و اراده جدی و با تلاش خود موفق شدند تیم را برای حضور در این دوره از مسابقات آماده و اعزام کنند و کشتی گیران نیز با یک هدف هم قسم شده اند که کشتی سیرجان را به قطب کشتی استان تبدیل کنند.

گفتگو: روابط عمومی هیات کشتی سیرجان