کشتی در ایران یکی از پرطرفدارترین ورزش‌هاست و ریشه در تاریخ و سنت‌های ایرانی دارد؛ بطوری‌که معمولا به عنوان ورزش ملی ایران از آن یاد می‌شود. کشتی از دوران باستان در ایران تمرین می‌شده و در میان سبک‌های گوناگون ملی و محلی کشتی پهلوانی فراگیرترین سبک آن بوده ‌است. در میان سبک‌های بین‌المللی کشتی نیز کشتی آزاد محبوب‌ترین روش به شمار می‌رود. کشتی و ورزش باستانی در دوران صفویه و زندیه رونق زیادی در ایران یافت؛ به طوری که در هر شهر صدها پهلوان بنام وجود داشت. در دوران قاجاریه علاقه به این ورزش چنان زیاد شد که در دوران ناصرالدین شاه شخصی به نام «صاحب الدوله» مأمور توسعه ورزش کشتی شد و در تمامی روزهای تعطیل پهلوانان در میادین شهر به کشتی گرفتن می‌پرداختند. مسابقات کشتی پهلوانی برای انتخاب پهلوان پایتخت از همین ایام آغاز شد و بعدها به صورت یک سنت جاری همه‌ ساله درآمد. محمدصادق بلورفروش، ابراهیم یزدی معروف به یزدی بزرگ، پهلوان اکبر خراسانی، حسین یوزباشی، سیدحسن رزاز و سید اسماعیل کالسکه‌ساز از کشتی‌گیران و پهلوانان معروف آن زمان بودند.

در زمان رضا شاه زورخانه دچار تغییراتی شد و در کنار زورخانه‌ها، باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها هم شکل گرفتند. از سال ۱۳۱۸با مطرح شدن مقررات بین‌المللی کشتی، تغییر و تحولاتی در شیوه کشتی گرفتن و طرز لباس پوشیدن کشتی‌گیران پدید آمد. حمید محمودپور در سال ۱۳۱۷ تعلیم کشتی آزاد و فرنگی با مقررات بین‌المللی را در ایران آغاز کرد. وی اولین تشک کشتی از جنس اسفنج را در دانش سرای تربیت بدنی واقع در دروازه دولت تهران پهن کرد. در سال ۱۳۱۸ اولین دوره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی کشور در ورزشگاه امجدیه تهران برگزار شد. نخستین باشگاه کشتی هم باشگاه سلیمان خان نام داشت و اولین تیم کشتی خارجی که وارد ایران شد تیم ترکیه بود که در سال ۱۳۲۶ به ایران آمد. نخستین حضور بین‌المللی کشتی ایران در المپیک ۱۹۴۸ لندن بود که منصور رییسی در آنجا به مقام چهارم رسید. اولین حضور تیم ملی کشتی ایران در مسابقات قهرمانی کشتی جهان هم در سال ۱۹۵۱ در هلسینکی فنلاند اتفاق افتاد.

تاریخچه کشتی در سیرجان

سال 1339 اداره تربیت بدنی در سیرجان جایگاهی با سقف چوبی داشت و جلوی آن حوضچه ای بود که در آن شن ریخته بودند و آنجا کشتی می گرفتند. اواخر همان سال یک تشک پنبه ای به آن اضافه کردند و اولین مربی سیرجان آقای اسدی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرد و بعد از آن مرحوم علی اکبر امینی و مهدی رضامند به کار مربیگری کشتی پرداختند. اولین کشتی گیران سیرجان را می توان غلامرضا عسکری، دبیر اعتمادی، مرحوم سیاوش اسفندیارپور، مرحوم امیر شهابی، مرحوم حسین ودودی، مرحوم ستوده، محمود میرزاده، ذبیح ا...قاسمی، محمدحسین حاج محمدی، محمدرضا کوچکی، مرحوم حسن قطبی، سیدرضا علوی و غلامرضا مهدی زاده نام برد و نفرات بعدی که در سیرجان به ورزش کشتی روی آوردند محمد کوهپایه، محمد امینی، احمد دیانی، امیر کوهپایه، سیدرضا شجاعی، مرحوم عباس صفاری، شهید صفاری (شاعر)، نوری نسب، مراد قاسمی، عباسعلی حاج محمدی، سید عباس فاطمی، علی زینلی، یدا... زیدآبادی، مسعود اصطهباناتی، عبدا... رادفر، محمدرضا محمودآبادی، حسین فارسی، مصطفی فتاحی، ناصر فتاحی، سیدجلال شجاعی، شیخ زکریا، محمد سالاری، حمید تقی زاده، اسدا... شول، علی ایوبی، حمید اسدی، وحید ایران نژاد، مرحوم مسعود اربابی، محمود اربابی، محمد نورمحمدی، مجید تقی زاده، عظیم ایران نژاد، سعد ا... شول، دادا... روح الامینی، حجت شول، حبیب ا... روح الامینی، مجید اسدی و اصغر دهیادگاری هستند.

همچنین کشتی گیرانی که به خیل عظیم و درجه رفیع شهدا پیوستند می توان از شهید علی گلزاری، شهید مسعود صمدی، شهید محمدعلی رادفر، شهید محمدرضا مرادی، شهید محمدرضا بنی اسدی، شهید غلامعباس نظری مکی آبادی، شهید سیداحمد حسینی و شهید مهدی عطاجعفری یاد کرد.

اکنون نیز هیات کشتی سیرجان با شاکله و اعضای جدید تمام توان خود را در راستای کسب مقام و رتبه های برتر و ارتقا و توسعه سطح ورزش کشتی در سیرجان به کار گرفته است.